Nemoci, PPP

PPP a jejich druhy

Už v minulém příspěvku jsem zmínila některé druhy a teď se vracím k jejich objasnění a charakteristice. Všichni máme alespoň částečné ponětí o tom, co je a co obnáší anorexie a bulimie, ale existují i další, méně známe typy PPP a já se pokusím přiblížit i pár z nich.

Mentální anorexie

Mentální anorexie se u člověka vyznačuje tak, že trpí až zvrácenou snahou zhubnout a jedinec má tak často velký strach z tloušťky, ačkoliv má sám často velmi nízkou hmotnost. U žen se často objevuje také amenorea (ztráta menstruace) a u mužů dochází ke ztrátě sexuálního zájmu.

Anorexii lze rozdělit na dva typy:

  • Restriktivní forma (nebulimický typ) – během tohoto typu dochází k velkému omezení příjmu potravy, často i k nadměrnému cvičení, ale nedochází k záchvatovitému přejídání
  • Purgativní forma (bulimický typ) – je typ, který se u nemocného projevuje záchvatovitým přejídáním a následným zvracením, či užíváním projímavých léků

Mentální bulimie

Mentální bulimie se stejně jako mentální anorexie vyznačuje tím, že nemocný trpí až přehnaně škodlivou touho po štíhlé postavě. Často rovněž dochází k prolínaní bulimie s anorexií, kdy po epizodě anorexie přichází bulimická epizoda. Bulimie se projevuje záchvaty přejídáním, které poté vyústí ve zvracení, nebo hladovění.

Abych skončila s nutkáním ke zvracení, musela bych mít nejen dostatek sebevědomí, ale také rozpoznat podstatu své nemoci, pochopit důvody jejího vzniku i její směřování

Fey, Diana. Deník Bulimičky

Ortorexie

Ortorexie se na první pohled může zdát jako neškodná, ale jedná se posedlost zdravým jídlem, kdy jedinec už nevnímá nic jiného. Lidé, kteří trpí touto nemocní si vytvoří velmi přísná pravidla stravování, dle kterých se řídí a nejsou schopni zkonzumovat něco jiného. Narozdíl od anorexie, nebo bulimie, tak u ortorexie není pro nemocného příliš důležitá tělesná hmotnost, nebo počítání kalorií. Naopak jedinec chce pro své tělo „to nejlepší“ a snaží se dosáhnout jakési vnitřní čistoty, proto dochází až k fanatické posedlosti zdravou výživou. Začátky u této PPP bývají velmi neškodné, kdy jedinec vynechá určitá jídla a projevuje zájem o různé směry stravování – např. makrobiotická strava, raw food, vegetariánská, nebo veganská strava.

Psychogenní přejídání

U toho typu PPP dochází k naprosté ztrátě kontroly nad zkonzumovaným jídlem, kdy jedinec velmi často nezvládne stresové situace a přejídání je pak důsledkem špatného zpracování. Narozdíl od bulimie, nebo anorexie tak nedochází ke zvracení a s ohledem na nadměrný příjem mají osoby trpící touto poruchou často problém s vyšší hmotností až nadváhou. V populaci se jedná o nejčastěji se vyskytující poruchu a bývá doprovázena dalšími psychickými problémy.

BIGOREXIE

Bigorexie je typ PPP, který se vyskytuje především u mužů, nejčastěji kuluristů a bývá označována jako obrácená anorexie. Dotyční jsou až přehnaně posedlí svým vzhledem a především fyzickou zdatností. Nemocní tráví až nepřiměřeně velké množství posilováním, užívají přípravky a suplementy, které jim ve větší míře rovněž škodí. Jídelníček často obsahuje velké množství bílkovin (v důsledku jejich potřeby růstu svalové hmoty) a to pak může ovlivnit funkci jater a ledvin. Samotnou kapitolou pak je užívání steroidů, ke kterému se mnozí také často uchylují.

Další typy

  • Drunkorexie – jedná se o úmyslné omezení příjmu potravy za účelem zvýšené konzumace alkoholu
  • Pregorexie – je typ spjatý s těhotenstvím, které je provázeno příznaky anorexie
  • Diabulimie – je u jedince jež trpí diabetem a současně i bulimií

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.